Následující doporučení vám pomohou připravit se na nezapomenutelný lyžařský i poznávací zážitek během pobytu v Ázerbájdžánu.

ObsahLyžařský zájezd Ázerbájdžán

  1. Odlet, sraz a další praktické informace
  2. Počasí a nejlepší období k návštěvě
  3. Strava a místní speciality
  4. Měna a finanční záležitosti
  5. Vstupní podmínky a víza
  6. Zavazadlo, co si zabalit, co smí na palubu
  7. Internet
  8. Kulturní odlišnosti
  9. Kontakty na zastupitelské úřady

 

Pokyny k lyžařskému zájezdu do Ázerbájdžánu ke stažení v pdf.: STÁHNOUT

1. Odlet, sraz a další praktické informace

Do Ázerbájdžánu obvykle létáme se společností Azerbaijan Airlines. Časy odletů, pokud jsou známy, bývají uvedeny v programu zájezdu. Sraz na letišti bývá 2 hodiny před plánovaným odletem. Přesný čas i místo se mimo jiné dozvíte emailem, nebo ve WhatsAppové skupině s průvodcem zájezdu, do které obdržíte několik dní před odjezdem pozvánku. V ceně letenky je strava na palubě, odbavené zavazadlo do 23 kg a přeprava lyžařského vybavení.


2. Počasí a nejlepší období k návštěvě

V zimních měsících panuje v Ázerbájdžánu výrazný kontrast mezi pobřežním Baku a horskou oblastí Shahdag v pohoří Velkého Kavkazu.

Shahdag, ležící v nadmořské výšce kolem 1 400 až 2 500 metrů, se v zimě mění v oblíbené lyžařské středisko. V lednu zde teploty běžně klesají pod -10 °C, přes den se pohybují jen lehce pod nulou, a oblast je bohatě pokryta sněhem. Díky své poloze a doplňkovému umělému zasněžování bývají podmínky pro lyžování ideální. Únor je podobně příznivý, ale často slunečnější, což vytváří perfektní kombinaci pro zimní sporty.

Naopak Baku, ležící na břehu Kaspického moře, má v zimě mnohem mírnější a sušší klima. Sníh je zde vzácností a objevuje se jen výjimečně. V lednu a únoru se teploty mohou vyšplhat až k +10 °C, často ale fouká silný studený vítr, který pocitově výrazně snižuje teplotu.

 

Časové pásmo: GMT+4 (v zimě o 4 hodiny více, než v České republice)


3. Strava a místní speciality

Ázerbájdžánská kuchyně je bohatá a rozmanitá, ovlivněná blízkovýchodními a středoasijskými tradicemi. Ázerbájdžánská kuchyně hojně využívá čerstvé bylinky, koření a sezónní suroviny. Mezi nejoblíbenější jídla patří:

Plov: Rýžový pokrm s masem, sušeným ovocem a kořením.

Dolma: Plněné vinné listy nebo zelenina masovou směsí.

Kebaby: Grilované kousky masa na špejli, často podávané s chlebem a zeleninou.

Qutab: Tenká placka plněná masem, nebo zeleninou.

Šekerbura: Sladké pečivo plněné ořechy a cukrem, tradičně připravované během svátků.


4. Měna a finanční záležitosti

Měna: Ázerbájdžánský manat (AZN). Přibližný kurz: 1 AZN = 14,5 CZK. Akceptovány někdy mohou být i USD, nebo Eura. Hotovost lze vybrat hned po příletu do Baku v letištním terminálu. Výběry obvykle bývají zdarma, není tedy nutné řešit hotovost před odletem.

Směnárny a bankomaty: Dostupné ve větších městech. Doporučuje se měnit peníze v oficiálních směnárnách nebo bankách.

Platební karty: Akceptovány ve většině hotelů, restaurací a obchodů ve městech. V odlehlejších oblastech je vhodné mít hotovost.

Spropitné: Obvykle 5–10 % z částky, pokud není zahrnuto v účtu.

Útrata na místě: Včetně vstupného, jídla, suvenýrů a další útraty byste se měli bezpečně vejít do 5 000 Kč. Obvyklá útrata bývá i nižší.


5. Vstupní podmínky a víza

Pro občany České republiky platí následující podmínky vstupu:

Víza: Jsou povinná a rádi je pro Vás zařídíme. Pro vyřízení víza nám pošlete fotokopii pasu na email info@excursia.cz

Cestovní pas: Platný alespoň 6 měsíců po návratu

Arménské razítko v pase: Obvykle nepředstavuje problém ani překážku ke vstupu do země.

Očkování: Není povinné, individuální potřeby konzultujte s lékařem. 


6. Zavazadlo a co si zabalit

Na místě si lze v moderně zařízené půjčovně půjčit veškeré potřebné vybavení, od lyží, snowboardu, helmy, až po lyžařskou bundu, nebo kalhoty. S sebou si tak není potřeba brát žádné extra vybavení. Ovšem možné to samozřejmě je a můžete si tak s sebou vzít své lyže, snowboard, nebo další vybavení. V opačném případě stačí vlastní rukavice, čepice a případně brýle, ale i ty lze zapůjčit na místě.

Další nezbytnosti

Lékárnička dle osobní potřeby. Hodit se mohou náplasti, základní léky. Lékáren je ale v Ázerbájdžánu dostatek a bývají dobře vybavené.

Adaptér není nutný (Ázerbájdžán používá zásuvky typu C a F, 220V). 

Hotovost (kromě platebních karet, protože ne všude jsou přijímány).

Cestovní pojištění s pokrytím léčebných výloh.

Plavky. Pro příležitosti ke koupání, které mohou během pobytu přijít. Například lázně.

Kopie důležitých dokumentů (např. pas, pojištění). Doporučujeme mít tyto dokumenty uložené i na cloudovém úložišti, nebo v emailu.

 

Při cestování letadlem platí přísná pravidla ohledně věcí, které nesmí být přepravovány v palubním zavazadle. Níže je seznam vybraných zakázaných položek:

Kapaliny a gely nad povolený limit

Kapaliny, gely a aerosoly mohou být v obalech o maximálním objemu 100 ml.

Všechny nádoby musí být v průhledném, uzavíratelném sáčku (max. 1 litr).

Výjimku tvoří léky a kojenecká strava, které musí být nahlášeny při kontrole.

Ostré předměty

Nože jakéhokoli druhu (včetně zavíracích, loveckých a kapesních nožů).

Nůžky (s čepelí delší než 6 cm).

Břitvy a žiletky (holicí strojky na holení jsou povoleny).

Pilníky na nehty, špičaté pinzety, jehly (s výjimkou lékařských potřeb).

Vývrtky a nástroje s ostrými hroty.

Elektronická zařízení se silnou baterií

Lithiové baterie s kapacitou nad 100 Wh (musí být přepravovány ve speciálním režimu).

Elektronické cigarety (smí být v příručním zavazadle, ale nesmí se používat na palubě).


7. Internet

Česká data a sim kartu nedoporučujeme pro vysoké ceny používat. Na hotelech a v restauracích bývá možné se připojit na místní wi-fi, pro permamentní připojení jsou možné následující varianty.

Plastovou sim kartu je možné zakoupit hned po příletu v letištní hale. Cena za 15 GB dat se obvykle pohybuje mezi 300 - 500 Kč.

Virtuální sim karta. Zakoupit a aktivovat virtuální sim kartu je možné už před odletem. Většina telefonů v dnešní době již esim podporuje.


8. Kulturní odlišnosti a doporučení

Islám je dominantním náboženstvím v Ázerbájdžánu, ale většinová populace je nábožensky spíše odměřená a velmi tolerantní. Ženy se oblékají stejně jako v Evropě a nezahalují se. Pokud uvidíte zahalené ženy, pak se jedná o turisty z arabských zemí. V restauracích, kavárnách, nebo hospodách sedávají ženy společně s muži.

Ázerbájdžánci jsou velmi pohostinní a zdvořilost je zde důležitá. Při setkání se muži zdraví podáním ruky, ale mezi mužem a ženou je lepší počkat, zda žena podání ruky nabídne. Při vstupu do domu si vždy sundejte boty a pokud vás někdo pozve na čaj nebo jídlo, je slušné pozvání přijmout.

V Baku a větších městech se lidé oblékají moderně, ale na venkově (Khinaliq, Lahic, Sheki) je lepší volit konzervativnější oblečení – ženy by měly mít zakrytá ramena a vyhnout se krátkým sukním. Při návštěvě mešit je nutné dodržet pravidla oblékání, ženy by měly mít zahalenou hlavu šátkem a nemít odhalená ramena, nebo nohy.

Jídlo hraje v ázerbájdžánské kultuře důležitou roli. Čaj je výrazem pohostinnosti a jeho odmítnutí může být vnímáno jako neslušné. Chléb se trhá rukama a v určitém smyslu ho lze považovat za posvátný. Národním nápojem je čaj, který si lze dát téměř všude v té nejlepší kvalitě, naopak pití kávy takovou tradici nemá a mimo Baku není snadné si dobrou kávu opatřit. Pokud už se bude zdát, že jste nějakou kavárnu našli, raději se zeptejte, zda jejich káva není instantní. V restauracích obvykle platí ten, kdo zve, a pokud chcete zaplatit účet, musíte být rychlí. Naopak v restauracích příliš nechápou a často ani neumí platby rozdělit po jednotlivcích, tak jako je to běžné u nás. Je tedy vhodnější mít u sebe hotovost v menších bankovkách, zvlášť v případě zájezdu, kdy sedí více lidí u jednoho stolu, ale platit chce každý za sebe. V takovém případě je nejsnadnější vybrat od každého peníze dle jeho útraty a následně až zaplatit za celý stůl. Z nealkoholických nápojů je kromě čaje oblíbený i kompot, tedy šťáva z kompotů, která se běžně prodává v obchodech i restauracích, nebo ayran, slaný jogurtový nápoj. Z alkoholických nápojů pak vodka, víno i pivo. Kromě tradičního vína dělají v Ázerbájdžánu i víno z granátových jablek. Je sladší, ale také velmi dobré. 


9. Kontakty na české zastupitelské úřady

Velvyslanectví České republiky v Ázerbájdžánu (Baku)

Adresa: Izmir street 38, Baku, Ázerbájdžán

Telefon: +994 12 436 82 39

Nouzová linka (mimo pracovní dobu): +994 50 226 41 87

E-mail: baku@embassy.mzv.cz

Web: www.mzv.cz/baku

 

Mezinárodní nouzová linka pro české občany v zahraničí (MZV ČR): 📞 +420 224 182 425

Přihlaste se k odběru novinek
Na těchto webových stránkách jsou k vylepšování služeb využívány soubory cookies.