Pro vaši cestu do Malajsie, Singapuru a Bruneje jsme připravili následující doporučení, která vám pomohou lépe se připravit na zájezd a porozumět místním zvyklostem a pravidlům.
Obsah
- Odlet, sraz a další praktické informace
- Počasí a nejlepší období k návštěvě
- Strava a místní speciality
- Měna a finanční záležitosti
- Vstupní podmínky a víza
- Zavazadlo, co si zabalit, co smí na palubu
- Internet
- Zdravotní doporučení a bezpečnost
- Kulturní odlišnosti
- Kontakty na zastupitelské úřady
Pokyny k zájezdu na Borneo ke stažení v pdf.: STÁHNOUT
1. Odlet, sraz a další praktické informace
Informace o časech odletu, místě srazu a dalších podrobnostech obdržíte e-mailem nebo prostřednictvím WhatsApp skupiny s průvodcem zájezdu několik dní před odjezdem. Sraz před odletem bývá obvykle 2 hodiny před plánovaným odletem.
2. Počasí a nejlepší období k návštěvě
V oblasti panuje celoročně tropické klima s teplotami od 25 °C do 35 °C. Nejméně srážek je v únoru a březnu, nejvíce v listopadu, prosinci a lednu. Ve vyšších nadmořských výškách, například v Kelabit Highlands, mohou být teploty nižší, kolem 20 °C, a v noci i chladněji. Doporučujeme vzít si s sebou pláštěnku, protože rychlé přeháňky mohou nastat kdykoliv během roku.
3. Strava a místní speciality
Malajsie
Malajsie je známá svou rozmanitou kuchyní, která kombinuje malajské, čínské a indické vlivy. Mezi oblíbená jídla patří nasi lemak (kokosová rýže s ančovičkami, vejcem a sambalem), laksa (pikantní nudlová polévka) a satay (grilované masové špízy). Jídlo se často jí rukama, zejména v tradičních restauracích. Vždy používejte pravou ruku, protože levá je považována za nečistou. Před jídlem si umyjte ruce; některé restaurace poskytují umyvadla nebo džbány s vodou pro tento účel.
Singapur
Singapur je proslulý svými hawker centry, kde můžete ochutnat širokou škálu pokrmů za dostupné ceny. Mezi místní speciality patří chilli krab, Hainanese chicken rice a laksa. V hawker centrech je zvykem rezervovat si místo položením balíčku kapesníků na stůl. Při objednávání kávy buďte připraveni na specifické názvy; například "kopi" je káva s kondenzovaným mlékem. Doporučuje se nosit s sebou hotovost, protože ne všechny stánky přijímají karty.
Brunej
Brunejská kuchyně je ovlivněna malajskou, čínskou a indonéskou kuchyní. Oblíbené pokrmy zahrnují ambuyat (škrobovitá pasta z ságové mouky) a nasi katok (rýže s kuřetem a sambalem). Vzhledem k islámským zákonům je konzumace alkoholu v Bruneji zakázána.
4. Měna a finanční náležitosti
Malajsie
Měna: Malajsijský ringgit (MYR).
Směnárny a bankomaty: Dostupné ve městech i turistických oblastech.
Platební karty: Široce akceptovány ve městech; v odlehlejších oblastech je vhodné mít hotovost.
Singapur
Měna: Singapurský dolar (SGD).
Směnárny a bankomaty: Snadno dostupné.
Platební karty: Běžně přijímány.
Brunej
Měna: Brunejský dolar (BND); singapurský dolar je také běžně přijímán.
Směnárny a bankomaty: Dostupné ve městech.
Platební karty: Akceptovány ve většině zařízení.
5. Vstupní podmínky a víza
Pro občany České republiky platí následující podmínky vstupu:
Malajsie: Bezvízový styk pro pobyty do 90 dnů.
Singapur: Bezvízový styk pro pobyty do 90 dnů.
Brunej: Bezvízový styk pro pobyty do 90 dnů.
Cestovní pas musí být platný minimálně 6 měsíců po plánovaném odjezdu ze země.
6. Zavazadlo a co si zabalit
Doporučené oblečení
Doporučujeme lehké, prodyšné oblečení vhodné do tropického klimatu. Pro návštěvu vyšších poloh, jako je Kelabit Highlands, přibalte teplejší vrstvy. Nezapomeňte na pláštěnku, pohodlnou obuv pro chůzi a opalovací krém. Při návštěvě náboženských míst je vhodné mít oblečení zakrývající ramena a kolena.
Další nezbytnosti
Sluneční brýle a krém s UV ochranou (zejména na jaře a v létě).
Lékárnička dle osobní potřeby. Hodit se mohou náplasti, základní léky. Lékáren je ale v Ázerbájdžánu dostatek a bývají dobře vybavené.
Adaptér. Malajsie, Singapur i Brunej používají britský typ zásuvek (typ G, 230V, 50Hz)
Hotovost (kromě platebních karet, protože ne všude jsou přijímány).
Cestovní pojištění s pokrytím léčebných výloh.
Šátek. Během zájezdu navštívíme několik mešit a památek, kde je potřeba zahalit vlasy a ramena (ženy).
Plavky. Pro příležitosti ke koupání, které mohou během cesty přijít.
Kopie důležitých dokumentů (např. pas, pojištění). Doporučujeme mít tyto dokumenty uložené i na cloudovém úložišti, nebo v emailu.
Při cestování letadlem platí přísná pravidla ohledně věcí, které nesmí být přepravovány v palubním zavazadle. Níže je seznam vybraných zakázaných položek:
Kapaliny a gely nad povolený limit
Kapaliny, gely a aerosoly mohou být v obalech o maximálním objemu 100 ml.
Všechny nádoby musí být v průhledném, uzavíratelném sáčku (max. 1 litr).
Výjimku tvoří léky a kojenecká strava, které musí být nahlášeny při kontrole.
Ostré předměty
Nože jakéhokoli druhu (včetně zavíracích, loveckých a kapesních nožů).
Nůžky (s čepelí delší než 6 cm).
Břitvy a žiletky (holicí strojky na holení jsou povoleny).
Pilníky na nehty, špičaté pinzety, jehly (s výjimkou lékařských potřeb).
Vývrtky a nástroje s ostrými hroty.
Elektronická zařízení se silnou baterií
Lithiové baterie s kapacitou nad 100 Wh (musí být přepravovány ve speciálním režimu).
Elektronické cigarety (smí být v příručním zavazadle, ale nesmí se používat na palubě).
7. Internet
Malajsie
Mobilní operátoři: Celcom, Maxis, Digi, U Mobile
SIM karty lze koupit na letišti, v obchodech 7-Eleven a kioscích operátorů.
Ceny mobilních dat jsou relativně nízké a pokrytí je dobré i v odlehlých oblastech.
Singapur
Mobilní operátoři: Singtel, StarHub, M1
Turistické SIM karty jsou dostupné na letišti a v prodejnách operátorů.
Veřejná Wi-Fi je dostupná v kavárnách, hotelech a na některých veřejných místech.
Brunej
Mobilní operátoři: DST, Progresif
Pokrytí mobilním signálem je dobré, ale internet je dražší a pomalejší než v Malajsii a Singapuru.
SIM karty lze koupit na letišti nebo v obchodech mobilních operátorů.
8. Zdravotní a doporučení a bezpečnost
Doporučená očkování: žloutenka typu A a B, břišní tyfus, tetanus, případně japonská encefalitida pro dlouhodobější pobyty v přírodě.
Malárie: Riziko v Malajsii a Bruneji je nízké, ale pokud plánujete pobyt v odlehlých oblastech Bornea, doporučuje se prevence (repelenty, dlouhé oblečení, moskytiéra).
V Singapuru a městských oblastech Malajsie a Bruneje není malárie problém.
Doporučuje se mít s sebou základní léky (proti průjmu, bolesti hlavy, nachlazení).
Voda z kohoutku v Singapuru je pitná, v Malajsii a Bruneji doporučujeme balenou vodu.
V Singapuru je kriminalita je velmi nízká.
V Malajsii a Bruneji jsou turistická místa bezpečná, ale v Kuala Lumpuru a jiných větších městech se mohou vyskytovat kapsáři.
Na Borneu se vyhněte odlehlým oblastem poblíž hranic Filipín, kde operují pirátské skupiny.
V Bruneji je přísný zákaz alkoholu, jeho dovoz je omezen na určité množství pro osobní spotřebu.
Drogy jsou v Singapuru, Malajsii i Bruneji nelegální a jejich držení je přísně trestáno.
9. Kulturní odlišnosti a doporučení
Malajsie
Malajsie je multikulturní země, kde se prolínají malajské, čínské a indické vlivy, přičemž islám je dominantním náboženstvím. Z tohoto důvodu je vhodné dodržovat konzervativnější způsoby oblékání, zejména při návštěvě venkovských oblastí a náboženských míst. Ženy by měly nosit oblečení, které zakrývá ramena a kolena, a v mešitách si zahalit vlasy šátkem. Ve městech, jako je Kuala Lumpur, je běžné moderní a západní oblékání, ale na územích s větším podílem muslimského obyvatelstva je lepší volit střídmější oděv. Ve společnosti se obecně vyhýbejte fyzickému kontaktu mezi muži a ženami, pokud si nejste jisti, že je to přijatelné, například potřesení rukou mezi mužem a ženou není běžné, místo toho se často používá mírné pokývnutí hlavou nebo spojení dlaní k sobě v tradičním malajském pozdravu. Veřejné projevy náklonnosti, jako je líbání či objímání, jsou nevhodné, zejména ve venkovských oblastech. V jídelnách a restauracích je běžné jíst rukama, ale pouze pravou rukou, protože levá ruka je považována za nečistou. Také je zvykem před vstupem do domu nebo chrámu zout si boty. Islám je v Malajsii úzce spjat se státem, a proto je vhodné vyhýbat se kritice náboženství nebo členů královské rodiny.
Singapur
Singapur je velmi moderní, multikulturní a kosmopolitní město, kde platí přísné zákony a pravidla chování. Například je zakázáno odhazování odpadků na veřejnosti, plivání na ulici nebo kouření v nepovolených prostorách, za což hrozí vysoké pokuty. Prodej a dovoz žvýkaček je také zakázán, což pomáhá udržovat město čisté. Při cestování veřejnou dopravou je zakázáno jíst a pít, což je přísně pokutováno. Singapurci si potrpí na dochvilnost a efektivitu, takže se doporučuje přicházet na schůzky přesně na čas. Místní obyvatelé bývají zdvořilí a oceňují, pokud návštěvníci dodržují pravidla slušného chování, například uvolňují místa v MHD starším osobám a těhotným ženám. Singapur je známý svou multietnicitou, zahrnující malajskou, čínskou a indickou komunitu, a proto se zde slaví různé svátky a dodržují se rozmanité kulturní normy. V hinduistických a buddhistických chrámech je třeba se zout a mít zakrytá ramena i kolena. Obecně se doporučuje respektovat místní pravidla a nesnažit se je obcházet, například i drobné přestupky jako vandalismus nebo drogové delikty mohou být trestány velmi přísně, včetně tělesných trestů či dokonce trestu smrti.
Brunej
Brunej je hluboce konzervativní muslimská monarchie, kde platí islámské právo (šaría) a pravidla chování jsou velmi přísná, i když turisté nejsou většinou těmito zákony přímo vázáni. Oblečení by mělo být skromné, muži by měli nosit dlouhé kalhoty a ženy by měly volit oděv, který zakrývá ramena a kolena. Vstup do mešit je povolen pouze v odpovídajícím oblečení a ženy si musí zahalit vlasy. Konzumace alkoholu je v Bruneji zakázána, nicméně cizinci si mohou dovézt malé množství pro osobní spotřebu, pokud je řádně deklarováno při vstupu do země. Je přísně zakázáno pít alkohol na veřejnosti. Veřejné projevy náklonnosti mezi muži a ženami jsou považovány za nevhodné a mohou být dokonce pokutovány. Kritika sultána nebo vládnoucího režimu je v Bruneji trestná, a proto je nutné být opatrný při vyjadřování politických názorů. Veřejné modlitby a dodržování islámských zvyklostí jsou běžné, například během ramadánu je nevhodné jíst, pít nebo kouřit na veřejnosti během denního světla. Brunej je bezpečná země s nízkou kriminalitou, ale je třeba respektovat přísná pravidla a vyhýbat se jednání, které by mohlo být v rozporu s místními zákony.
10. Kontakty na české zastupitelské úřady
V některých z těchto zemí nemá Česká republika své velvyslanectví, ale občané ČR se mohou v případě nouze obrátit na úřady v sousedních státech nebo na zastoupení EU.
Malajsie
Velvyslanectví České republiky v Malajsii (Kuala Lumpur)
Adresa: 14th Floor, Wisma Goldhill, 67 Jalan Raja Chulan, 50200 Kuala Lumpur
Telefon: +60 3 2142 1900
Fax: +60 3 2142 1531
E-mail: kualalumpur@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/kualalumpur
Singapur
Česká republika nemá v Singapuru velvyslanectví, ale občané ČR se mohou obrátit na:
Velvyslanectví České republiky v Indonésii (Jakarta)
Adresa: Menara Batavia, 9th floor, Jl. K. H. Mas Mansyur Kav. 126, Jakarta 10220, Indonésie
Telefon: +62 21 23961106
E-mail: jakarta@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/jakarta
Nebo lze v případě nouze kontaktovat delegaci EU v Singapuru:
Adresa: 250 North Bridge Road, #37-01 Raffles City Tower, Singapore 179101
Telefon: +65 6336 7919
Brunej
Česká republika nemá v Bruneji velvyslanectví, občané ČR se mohou obrátit na:
Velvyslanectví České republiky v Malajsii (Kuala Lumpur) – kontakty viz výše.
Nebo na delegaci EU v Bruneji:
Adresa: EU Delegation to Indonesia and Brunei Darussalam, Jl. H.R. Rasuna Said Kav S-5, Jakarta 12950, Indonésie
Telefon: +62 21 2554 6200
Tísňová čísla v jednotlivých zemích
Země | Policie | Hasiči | Záchranná služba |
---|---|---|---|
Malajsie | 999 | 994 | 999 |
Singapur | 999 | 995 | 995 |
Brunej | 993 | 995 | 991 |
Mezinárodní nouzová linka pro české občany v zahraničí (MZV ČR): 📞 +420 224 182 425