Vydejte se s námi do Myanmaru (Barmy), nejizolovanější země jihovýchodní Asie. Uvidíte úchvatný Bagan, život v plovoucí vesnici na jezeře Inle nebo metropoli Rangún. Díky našemu zájezdu poznáte zemi, která si prošla několika převraty a jen velmi pomalu se stává dostupnou pro zahraniční turisty. Zažijte společnost milých lidí, kteří budou mít velkou radost, že jsme se vydali právě do Myanmaru. Zažijte něco skutečně unikátního!
Začneme na severu země. V Mandalay, posledním hlavním městě barmského království, navštívíme tamní palác a starobylá města Amarapura a Sagaing. Budeme svědky toho, jak se politická situace v zemi promítá do každodenního života. Ochutnáme i něco místního. Barmská kuchyně je přesně taková jakou by ji člověk při pohledu na mapu čekal. Kombinuje prvky indické, thajské a čínské kuchyně. Dát si tak můžeme nudle nebo např. různé formy kari. Z Mandalay pojedeme do Baganu, jednoznačně nejúchvatnějšího místa celého Myanmaru. Chrámy, rozeseté kam až oko dohlédne, ohromí každého návštěvníka. Budete-li se mezi nimi chtít projet na kole nebo na skútru? To už necháme na vás. Výletem k Mt. Popa nahlédneme do o dost prostějšího života barmských vesničanů. Těch nejchudších, se tamní situace dotýká často nejvíc. Historii vyměníme za přírodu v podobě třídenního treku z Kalaw k jezeru Inle. Doprovodem nám budou farmáři a jejich zvířata, ale hlavně nikde nekončící zeleň. Zážitek podtrhne ubytování přímo u místních v těch nejjednodušších obydlích. Druhou noc si dokonce budeme moci vybrat nocleh v místním klášteře. Za ten zážitek stojí trošku toho komfortu obětovat. Dojdeme až k jezeru Inle, kde na lodi navštívíme obyvatele tohoto nádherného jezera. Žijí v domech na kůlech přímo na jezeře. Cestu zakončíme v největším městě Rangúnu, kde objevíme obrovskou zářivě zlatou Šweitigoumskou pagodu nebo tamější čínskou čtvrť.
Po celou dobu nám budou dělat společnost milí Barmánci, kteří se k nám budou chovat s respektem a vděkem, že jsme se rozhodli navštívit právě jejich zemi. Nebude se nám stávat, že by nás místní vnímali jako chodící peněženky, naopak budou velmi zvědaví a povídaví.
Ubytování v turistických hotelech se snídaní. V Myanmaru se nesetkáme se západní snídaní, jako jsou bohaté švédské stoly. Často bude na výběr jen z několik variant vejcí, pečiva nebo nudlí. Obecně je myanmarská kuchyně rozmanitá a kombinuje vlivy indické, thajské a čínské gastronomie. Typickými pokrmy jsou různé druhy kari, rýže, nudle a polévky, často doplněné o čerstvé bylinky, fermentované rybí omáčky nebo kysané čajové lístky (lahpet). V rámci výletu k jezeru Inle je zajištěná plná strava a ubytování v homestay.
Po městech často využijeme tuk tuky, případně minibus, mezi městy autobusem. A čeká nás také jeden vnitrostátní přelet.
Zájezd koncipován jako aktivní-poznávací. Trek mezi Kalaw a jezerem Inle vyžaduje, aby účastník zájezdu dokázal za den ujít 17 až 20 km v mírném terénu.
Pro držitele českého pasu víza zařídíme a jsou v ceně zájezdu. Držitelé pasů jiných zemí si víza obstarají sami, případně s naší pomocí. Obvykle doporučená očkování jsou: břišní tyfus, horečka dengue, žloutenka typu A, B. Doporučujeme se poradit s lékařem.
Počasí zde lze rozdělit do tří hlavních období: horké, deštivé a suché. Horké období trvá obvykle od března do května, kdy teploty mohou dosahovat až k 40 °C, půda je vyprahlá a krajina má barvu do hněda. Období dešťů nastává od června do října, je typické rychlými přeháňky, zejména v jižních a pobřežních oblastech. Déšť je vzpruhou pro rostliny a vše začíná být krásně zelené. Suché období, přichází mezi listopadem a únorem. Podzim je nejlepší období pro treky v oblasti Inle. Teploty jsou v této době příjemné, pohybují se mezi 20–30 °C, a deště jsou vzácnější, přesto si krajina zachovává zelené odstíny.
V souvislosti s bezpečností v Myanmaru se mnohým vybaví převrat z roku 2021. V únoru tohoto roku se moci chopila armáda, která nyní v Myanmaru vládne a má pod kontrolou většinu země. V dnešní době je situace v oblastech, které navštívíme, stabilní a pohyb pro turisty bezpečný. Každopádně je potřeba počítat s velmi častými kontrolami. Ačkoliv máme vše dopředu z místních zdrojů prověřené, může se výjimečně stát, že nám z moci úřední nebude povolen vstup do některého z regionů. Pro takový případ jsme připraveni a zvolíme buďto jinou trasu do cíle nebo náhradní program, nicméně CK Excursia nemůže v takovém případě za změnu programu přebírat odpovědnost. Může se stát, že nám nebude povoleno použít místní dopravu a budeme muset jet privátním transferem. Je třeba dbát pokynů místní policie a armády, v žádném případě nefotit nebo natáčet vojenské hlídky a objekty či s nimi jakkoliv diskutovat politickou situaci v zemi. Vládnoucí strana se snaží vytvořit si v zahraničí co možná nejlepší obrázek, a tak se na bezpečnost turistů klade důraz. Pokud nebudeme provokovat, žádné přímé nebezpečí nám rozhodně nehrozí. Konflifkty probíhají daleko od míst, která navštívíme.
Jinak jsou místní velmi přátelští a budou velmi vděční za to, že jsme jejich zemi navštívili. Bude-li k tomu vhodná příležitost, je až překvapivě jednoduché s místními téma politiky otevřít. Prakticky nikdo se současným režimem nesympatizuje. Máte-li doplňující dotazy k tomuto tématu, napište nám.
V zemi zřídka kdy fungují platební karty a bankomaty. A když už fungují dají nám o dost horší kurz než na černém trhu. Proto je do země více než vhodné přivést hotovost v amerických dolarech. Bankovky musí být v bezchybném stavu, i malý ohyb může vést k tomu, že nám je směnárník nebude chtít přijmout.
Odlet z Prahy do Myanmaru přes Bangkok
Přílet do Bangkoku, volné odpoledne (možnost prohlídky Bangkoku)
Let Bangkok - Mandalay, přesun z letiště do ubytování, seznámení se zemí. Zařídíme si SIM karty, vyměníme na černém trhu peníze.
V Mandalay se sotva ohřejeme a tuk tuky vyrazíme kousek za město do Amarapury, Nesmrtelného města, kde naštívíme pozůstatky starobilého paláce a buddhistické chrámy. Projdeme se po unikátním dřevěném mostě U Bein až k pagodě Kyauktawgyi. Most je populární destinací mezi obyvateli Mandalay, kteří tam chodí např. na piknik, bude tak jistě příležitost se s někým zapovídat. Dnes rozhodně nebudeme lenit a pokračujeme do Inn Wa. Inn Wa je starobylé sídlo barmských králů jehož historie sahá až do 14. století. Za svou dobu bylo několikrát zničeno zemětřeseními a znovu vystaveno. Dnes je ikonou Inn Wy velký klášter Me Nu. V podvečer se vydáme na Mandalay Hill, kopec nad městem na jehož vrcholu se nachází buddhistický klášter a odkud je velkolepý výhled na město. Na večer můžeme využít toho, že Mandalay nabízí široké možnosti gastronomických zážitků v jednom z mnoha místních podniků.
V centru Mandalay se nachází rozlehlý královský palác, sídlo posledního barmského krále. To, co jsme viděli z vrchu, si nyní užijeme ze země. Červeno-zlaté střechy tradiční barmské architektury, budeme mít z věže jako na dlani. Nejen milovníci historie ocení muzeum barmských králů, které je v paláci vybudováno. Poté se autobusem dopravíme do Baganu.
Bagan je opravdovou chloubou Myanmaru. Stovky různě velkých stup a chrámů rozesetých na ploše přes 100 km2 vytvářejí nezapomenutelné pohledy nejen při západech slunce. Atmosféra Baganu nás pohltí, chrámů je tu tolik, že pojedeme desítky minut a i přesto se před námi budou stále objevovat další a další stupy. Kdo bude chtít, může si na místě půjčit kolo nebo e-skútr a část Baganu si projet sám. V Baganu je stále co objevovat ať už fotogenická zákoutí nebo nové úhly na již známé chrámy.
Asi hodinu cesty z Baganu se nachází chrám Mt. Popa. Ten byl vystaven na komínu sopky a tyčí se tak nad okolní krajinu. Nahoru vedou strmé schody vinoucí se okolo skály, které okupují místní opice. Komu se podaří na vrchol vystoupat, bude mu odměnou působivý výhled na okolí. K večeru pak budeme mít opět šanci vychutnat si západ slunce v Baganu.
Dnes nás bude čekat časově náročný přesun do městečka Kalaw, které bude naším výchozím bodem pro výlet další den. Kalaw je relativně obyčejné městečko a pokud dorazíme za včasu, určitě se nabízí si jen tak vyjít do města. Místní budou ještě zvědavější než ve zbytku země a bude tak prostor pro zajímavá setkání.
Čekat nás bude třídenní trek. První den ráno se setkáme s místním průvodcem a vydáme se na cestu loukami, lesy a rýžovými políčky. Po cestě potkáváme místní obhospořádávající své pozemky. Po poledni zastavujeme na oběd, který nám připraví z lokálních surovin obyvatelé této oblasti. Pokračujeme dále, potkáváme býky koupající se v loužích nebo bahně, a obdivuje úchvatné výhledy všude kolem. Uvidíme rostliny zázvoru, arašídů nebo např. chilli. V pozdním odpoledni dorazíme do našeho homestay. Bude to velmi jednoduché ubytování, připravme se na jednoduchou matraci na zemi a omezené zásoby teplé tekoucí vody. Kdo bude chtít může se přidat na asi 30 minutovou procházku s výhledem na západ slunce nad rýžovými políčky.
Nový den začneme snídaní v našem ubytování. Dobrá snídaně nám zajistí dostatek energie, abychom se přiblížili k našemu dnešnímu cíli. Dnešní část trasy bude více o kulturních zážitcích. Budeme procházet mnoha malými vesničkami, které obývají lidé z kmene Pa-Oh, uvidíme další farmáře, to vše za doprovodu výhledů na rýžová pole. Na večer pak dorazíme k místnímu klášteru, ve kterém budeme moci přespat.
Poslední den našeho treku bude nejkratší. Čekají nás asi 4 hodiny chůze až přímo k jezeru, kde si dáme oběd a nalodíme se na tradiční loďku. Poplujeme do plovoucích vesnic a plovoucích zahrad. Místní staví domy a pěstují plodiny přímo v jezeře. Nakonec asi hodinová plavba přes jezero směrem do města Nyaungshwe, kde se ubytujeme tentokrát již v normálním hotelu s postelí a teplou sprchou.
Dnes budeme na programu Kakku. 2 500 pagod jedna vedle druhé, je skrytým pokladem státu Shan, ne-li celé země. Nachází v odlehlé lokalitě, a tak na nezapomenutelnou procházku budeme v areálu téměř na 100 % samy. Potkáme mnichy v tradičních oranžových oděvech, kteří si o památku starají. Je to potřeba, některé pagody jsou více než 2 000 let staré. Z Kakku se přesuneme na letiště a letecky do největšího města země Rangúnu.
Bývalé hlavní město Myanmaru (ano, Myanmar změnil své hl. město několikrát) je ekonomickým centrem země. Ve městě se nachází zlatá stometrová Šweitigoumská pagoda, už z dálky nás oslní svým leskem a ohromí svou velikostí. Prohlédneme si unikátní koloniální centrum včetně rangúnského Chinatown. Nevynecháme ani 2 000 let starou pagodu Sule. Rangún je skutečnou metropolí a byla by chyba vynechat některou z mnoha restaurací popřípadě barů.
Den zahájíme přesunem do města Bago. Město Budhů ležících, spících i sedících. Obří sochy Buddhy jsou rozesety po celém městě. Je úchvatné sledovat, co všechno dokázali místní po staletí budování dokázat odkázáni pouze za peníze z darů. Odpoledne návrat do Rangúnu, možnost relaxu v některém z městských parků nebo návštěva tržiště Bogyoke, kde je možné koupit tradiční myanmarské výrobky (starožitnosti, oblečení, šperky).
Poslední den, přesun na letiště a odlet směr Bangkok. Večerní odlet z Bangkoku do Evropy.
Načítají se termíny... |
Časy odletů se mohou ještě měnit a budou upřesněny v pokynech na cestu.
Odlet tam | Praha | ||
Přílet tam | Myanmar | ||
Odlet zpět | Myanmar | ||
Přílet zpět | Praha |
Honza chtěl vždycky cestovat. První velkou cestu absolvoval už na základní škole, kdy jel na výměnný pobyt do Mexika. Jeho dětský sen byla Kambodža a sny se mají plnit, tak se tam vypravil hned po maturitě. Procestoval jihovýchodní Asii křížem krážem, mimo to byl v Pákistánu i Libanonu a celkem navštívil přes 50 zemí světa. Žádná složitá situace mu není překážkou. Nejvíce ho táhnou země s pošramocenou pověstí. “V zemích kde všechno funguje na 100 % těžko prožijeme opravdová dobrodružství,” říká.
Když cestuje sám, rád se pohybuje stopem. Takhle se dostal až k turecko-syrské hranice nebo projel Gruzii. Na cestování má nejradši, když potká hodného místního, který ho třeba pozve domů na čaj nebo jen ukáže místo, které by jinak přehlídnul. Tyto kontakty zúročuje, když provází zájezdy, tak aby jeho klienti prožili autentická dobrodružství. Miluje tržiště a smlouvání, chaotické situace jsou pro něj potěšení. Je fanouškem letadel a nevynechá příležitost se nějakým zajímavým proletět. (A vy můžete s ním třeba na Borneu!)
V Česku dlouho nevydrží a i proto se přestěhoval na Maltu, kde rok žil. Maltu zná jako nikdo jiný a pochopitelně Maltu provází. Když neprůvodcuje, věnuje se činnosti hokejového rozhodčího, dobrý úsudek se hodí nejen při cestování. Pracuje jako obchodní zástupce v pojišťovně a poloprofesionálně hraje poker. Má rád psy, ačkoliv si žádného při svém stylu života nemůže dovolit mít.
V tomto termínu není volno. Kontaktujte nás prosím za pomocí níže uvedeného formuláře. Prosíme, uveďte detailní informace o Vaší poptávce. Pokusíme se Vám tento termín zajistit, případně Vám nabídneme jinou alternativu, která by pro Vás mohla být vyhovující. Děkujeme.
Na těchto webových stránkách se využívají cookies. Vyberte, které cookies chcete na těchto stránkách povolit. Podrobnější informace o použití cookies najdete na stránce Prohlášení o ochraně soukromí. Svůj souhlas můžete kdykoliv odvolat na této stránce.
Funkční cookies umožňují správné fungování našich stránek. Tyto soubory dále ukládají údaje, jako je Vaše preference ohledně marketingových a analytických cookies a další nastavení. Aby bylo možné naše stránky a služby využívat, je třeba povolit používání těchto souborů cookies.
Analytické cookies nám pomáhají porozumět, jak uživatelé jako Vy používají tyto stránky. Díky tomu můžeme zlepšovat naše stránky, aplikace i komunikaci a zajišťovat, že zobrazovaný obsah pro Vás bude stále zajímavý a relevantní. K analýze využíváme Google Analytics.
Tyto stránky a naši spolehliví partneři používají soubory cookies třetích stran. Tyto soubory cookies zajišťují zobrazování personalizovaných reklam jak na těchto, tak na jiných stránkách. Tyto reklamy jsou založeny na Vaší historii prohlížení těchto stránek. Tyto soubory cookies také slouží k integraci sociálních sítí (Facebook) na našich stránkách, což Vám umožňuje označovat to, co se Vám líbí, a sdílet stránky nebo produkty na sociálních sítích.